Rumunské město Arad leží v západní části Rumunska v těsné blízkosti hranic s Maďarskem. Jde tedy o západní výspu rumunského státu, úrodnou zemědělskou oblast s relativně velkým vlivem kultury sousedních (i vzdálenějších) národů. Žije tu významná maďarská menšina, ale i Slováci a Němci. Z hlediska architektury, ale i kulturních zvyklostí a pracovitosti místních obyvatel nejde patrně o typické Rumunsko, i když i zde je pro nás poněkud zvláštně. Vývoj po změně politického klimatu je však velmi rychlý a celou řadu komunistických reliktů po krátké době nenajdeme.
Následující fotoreportáž zachycuje pouliční tramvajovou dopravu ve dnech 1. a 2. 6. 2002 při zájezdu rakouských příznivců dopravy. Pro tuto skupinu byly organizovány návštěvy vozoven a zvláštní jízdy historického i současného vozidla.
Foto © Roman a Martin Šiler.
Ve městě byla v době fotografování ještě v provozu rumunská vozidla Timis, která jsou provozována v soupravách motorový × vlečný vůz. Některé vozy prodělaly rekonstrukci v aradské vagonce. To však bylo poznat jen podle štítku s touto informací umístěném na kabině vozu. Československé tramvaje T4R jsou v provozu také a jsou také v žalostném stavu. Obnova vozového parku probíhá stylem nákupu vyřazených tramvají z Německa. Německé vozy jsou prakticky za nulovou cenu dováženy v pojízdném stavu, do provozu jsou uváděny prakticky bez úprav s původními evidenčními čísly, s původními reklamami, apod.
Tramvaje jsou většinou řidičům přiděleny. Řidiči se o svoje vozy starají, porůznu si je dovybavují tu autorádiem, různými záclonkami, nálepkami a nápisy. Takto se pak dozvíme, že tramvaj T3R je vlastně Mercedes, a jiné.