Tatranská pozemní lanovka nahradila část původně uvažované adhezní elektrické železnice z Popradu na Hrebienok. A to sice část s největším stoupáním ze Starého Smokovce. Stavba obou drah probíhala současně, lanovka obdržela povolení provozu dokonce o něco dříve, než adhezní dráha. Od samého počátku byla dráha lanovky metrového rozchodu jako jednokolejná s Abttovou výhybnou uprostřed. V provozu byly dva původně otevřené dvounápravové vozy, strojovna měla elektrický pohon.
Stanice Hrebienok, 80. léta. |
V rámci přípravy závodů FIS v roce 1970 byla provedena rekonstrukce lanovky. Trať byla o kousek zkrácena, koncové stanice byly nově postaveny, zařízení i vozidla byly dovezeny z Itálie. Nové vozy měly stupňovité uspořádání interiéru. Na celé trati bylo postaveno trolejové vedení (čtyřvodičové) a vozy byly vybaveny dvěma »minipantografy«. Trolej zajišťovala napájení vozů – topení, osvětlení a dobíjení baterií. Po několika letech však trolej přestala být používána – zůstaly jen krátké úseky ve stanicích, kde se dobíjely baterie. Topení se přestalo používat vůbec. Posléze byly zrušeny i sloupy trolejového vedení, protože tvořily stín pro vysílačky zajišťující spojení vozů se strojovnou. Vozy lanovky byly vybaveny nouzovou klešťovou brzdou. U původní dráhy kleštiny objímaly celou hlavu kolejnice, které tak musely být spojovány speciálními svorníky. U italské konstrukce se brzdné kleštiny dotýkají jen boků hlavy kolejí. Kolejnice tak mohou být spojovány normálně, hlava kolejí však musí být s oboustranným negativním sklonem (aby se kleštiny při sevření nesesmekly).
Řidičské stanoviště na Hrebienku, 80. léta. | Míjení kabin na výhybně, 80. léta. | Strojovna na Hrebienku, 80. léta. |
Zajímavý byl svým způsobem nenápadný (a postupně zdevastovaný) přívěsný vozík pro nářadí a materiál, který vždy stával vykolejený u některé stanice. Dobře na něm bylo totiž vidět provedení kol pozemní lanovky s Abttovou výhybnou – kola na jedné straně mají dva okolky, na straně druhé jsou široká válcová hladká kola.
Fotografie byly pořízeny v 80. letech a dne 6. 7. 2000 © Roman Šiler